Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.


 

Share

Pustynia. Wiadomości ogólne.

Admin
Admin
Admin
Liczba postów : 1786
Pustynia. Wiadomości ogólne.  Nie Kwi 20, 2014 11:09 pm

W chwili obecnej na pustynię można wyjść tylko przez Bramę Południową mieszczącą się na obrzeżach miasta (chociaż... może jest jeszcze jedno, mało znane przejście, którego jeszcze nie odkryliście?). Bram do miasta strzegą specjalnie do tego zadania oddelegowani żołnierze. Oznacza to, że bez odpowiednich dokumentów nie można opuścić Zigguratu ani do niego wejść. Zaczyna się rozległym stepem, następnie płynnie przechodzi w piaszczystą pustynię zwaną pustkowiem, a wiele mil na południe ciemnopomarańczowy piach powoli zastępują skały, prowadzące do wysokich, strzelistych gór.

Ukształtowanie terenu i odległości do punktów charakterystycznych

Step
Usytuowany zaraz za murami miasta step, jest najbogatszy pod względem występujących tu gatunków roślin i niewielkich, względnie niegroźnych zwierząt.
Od samej bramy w linii prostej biegnie droga na południe, a raczej niezbyt wyróżniający się pośród rozległych stepów szlak.
Około dwudziestu mil na zachód od drogi i piętnastu na południe od murów miasta zaczyna się wyschnięte koryto rzeki, której źródło wypływało ze znajdujących się czterdzieści mil dalej niewielkich wzgórz. Przy wschodnim brzegu, blisko jej dawnego ujścia, znajdują się wysokie trawy, w których szukają ochłody mniejsze zwierzęta.
Kilkanaście mil od miasta po wschodniej stronie drogi można znaleźć porozrzucane kości jakiegoś domowe stworzenia, do których trucheł dobrały się - jak sądząc po rozrzuconych, połamanych kościach - inshe.
Około piętnastu mil na wschód od drogi i dwudziestu na południe od murów miasta znajduje się rozległy płaskowyż, poprzecinany gdzieniegdzie rozpadlinami. W niektórych z nich są niewielkie jaskinie.
Dwadzieścia mil od miasta, tuż przy drodze, została założona niewielka osada myśliwych, składająca się z jednego murowanego budynku i rozstawianych zależnie od potrzeb namiotów.

Pustkowie
Około trzydziestu mil od murów miasta zaczyna się pustkowie, przez którego środek również biegnie trakt, kończący się tuż przed pierwszymi skałami.
W odległości mniej więcej siedmiu mil na zachód od drogi i siedemdziesięciu mil na południe od murów miasta znajduje się częściowo przysypany piaskiem wrak sterowca. Niewiele z niego zostało, ale może właśnie w tych resztkach znajduje się prawdziwy skarb?
Pięćdziesiąt pięć mil na południe od murów miasta i piętnaście mil na zachód od drogi znajduje się niewielkie pasmo wzgórz, z którego wypływała niegdyś wyschnięta teraz rzeka. Pomiędzy kilkoma wyższymi pagórkami znajdują się jaskinie.
Niemal całą powierzchnię pustkowia pokrywa ciemnopomarańczowy piasek. Na zachodzie, kilkanaście mil od drogi, znajdują się potężne wydmy, pozostały teren jest względnie równy.

Góry
Mniej więcej osiemdziesiąt mil od murów miasta zaczynają pierwsze skały. Początkowo jest to względnie płaski, kamienisty teren, z kilkoma rzuconymi tu i ówdzie większymi głazami. Kilkanaście mil dalej rozpoczynają się pierwsze wzniesienia, początkowo nawet łagodne, szybko jednak przechodzą w wysokie, strzeliste góry, które rozciągają się jak okiem sięgnąć na wschód i zachód. Skalna wnęka znajduje się na w pierwszym paśmie górskim od północy, kilka mil na zachód. By dostać się do łysych szczytów, trzeba przeprawić się przez dwadzieścia mil krętego szlaku przez kamienną pustynię i stromych ścieżek wysoko w górach.


Klimat

Pora sucha
Pora sucha trwa mniej więcej od lutego do grudnia. W tym czasie temperatura powietrza stopniowo rośnie osiągając w miesiącach letnich (od czerwca do września) nawet 60 stopni Celsjusza w ciągu dnia, nocą zaś spada do około 10-15 stopni. Wiosną i jesienią temperatura w ciągu dnia zazwyczaj nie przekracza 45 stopni, natomiast w nocy waha się między 5 a 10 stopni Celsjusza. Istotna dla życia na pustyni jest temperatura gruntu, która w najgorętszym okresie może sięgać nawet 80 stopni Celsjusza w ciągu dnia, w nocy zaś nierzadko nie przekracza 5 stopni.
W porze suchej opady występują sporadycznie, raz, dwa razy w miesiącu, a w miesiącach letnich nie odnotowano nawet najlżejszej mżawki. Na stepach niewielkie i krótkotrwałe opady zdarzają się nieco częściej ze względu na bliskość miasta i jego położenie na oazie. Im wyższa temperatura powietrza, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia burz piaskowych.
W wysokich górach, im bliżej szczytu, tym temperatura jest niższa, nigdy jednak nie spada poniżej zera.

Pora deszczowa
Pora deszczowa na pustynie trwa tylko miesiąc - styczeń. W tym czasie na niektórych obszarach, na przykład w wysokich górach, pada niemal ciągle, zdarzają się nawet burze. Na pustkowiu opady są o wiele rzadsze i mniej obfite, jednak wystarczające, by mogły się odrodzić uśpione przez porę suchą rośliny.
W tym czasie jest też nieco chłodniej - nawet na pustkowiu temperatura nie przekracza 40 stopni Celsjusza w ciągu dnia, w nocy zaś waha się w okolicach 5 stopni. Grunt za dnia wciąż jest gorący, osiągając nawet 60 stopni, natomiast w nocy zdarza się, że na obszarach piaszczystych temperatura spada poniżej zera.

Flora
Na stepie można spotkać najwięcej roślin trwałych, które w mniej lub bardziej okazałych postaciach trwają cały rok. Do znanych w mieście należą rosnące w kępkach trawy, niewielkie krzewy, kilka odmian suchorośli i sukulentów oraz niskie, przeważnie samotnie rosnące drzewa.
Na obszarze przejściowym między stepem a pustkowiem roślinność ogranicza się do traw, sukulentów i gatunków endemicznych, które większość swojego życia spędzają w uśpieniu, rozwijając część naziemną jedynie podczas pory deszczowej.
Na pustkowiu ze względu na niesprzyjające warunki niemal nie spotyka się roślin. W porze deszczowej pojawiają się endemity, ale i tych jest niewiele.
W wysokich górach można znaleźć kilka odmian mchów i porostów. Czasem w rozpadlinach i pęknięciach rosną suchorośla czy niewielkie krzewy. Na wyróżnienie zasługuje pewna szczególna odmiana kaktusa - pejotl.

Pustynia. Wiadomości ogólne. XNbKcYHPejotl
Na tle innych roślin pustynnych są wyjątkowo ogromne, osiągają bowiem do dwóch metrów wysokości. Wewnątrz zdrewniałych łodyg magazynują wodę, która jest zdatna do picia nawet dla ludzi. Same łodygi natomiast mają silne właściwości halucynogenne. Z suszonego pejotlu można przygotować napar, który ma nieco silniejsze działanie niż świeża roślina.
Pustynia. Wiadomości ogólne.
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry
Strona 1 z 1
Similar topics
-
» STRESZCZENIA OGÓLNE

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
 :: Podstawy gry :: Wademekum-
Skocz do: