Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.


 

Share

Szkolnictwo

Mistrz Gry
Mistrz Gry
Mistrz Gry
Liczba postów : 2461
Szkolnictwo  Czw Sty 01, 2015 10:32 pm

Edukacja przedszkolna

W NeoZigguracie nie ma instytucji przedszkola. Tradycyjny model rodziny, w którym to matka zajmuje się dziećmi, sprawił, że nie właściwie nie ma takiej potrzeby. Przy niektórych dużych zakładach przemysłowych, takich jak Fabryka Rur i Zębatek czy Kopalnia Węgla Kamiennego, są przyzakładowe ochronki, w których pracujące tam kobiety mogą zostawić dzieci pod opieką prawie wykwalifikowanych opiekunek. Ochronki są często finansowane przez pracodawcę, czasem jednak pobierana jest cotygodniowa, symboliczna opłata za wyżywienie dziecka.
Zamożniejsi obywatele korzystają z usług wykwalifikowanych opiekunek, niań i guwernantek.


Obowiązek szkolny

Każde dziecko ma obowiązek uczęszczać do szkoły od 7 do 15 roku życia, przy czym rodzic ma prawo ubiegać się o zwolnienie dziecka z obowiązku szkolnego w Ratuszu w Wydziale ds. Rodziny, gdy ukończy ono lat 11. Przepis ten nie jest w żaden sposób kontrolowany, więc najubożsi rzadko posyłają dzieci do szkoły, zamiast tego wolą, by od najmłodszych lat zajęły się pracą.
Zamożniejsi obywatele, których stać na zatrudnienie guwernantki, mogą zrezygnować z posyłania dzieci do szkoły powszechnej, jeśli dziecko będzie przystępowało do corocznego egzaminu potwierdzającego zdobytą przez niego przez cały rok wiedzę. Niezdanie takiego egzaminu przez dziecko skutkuje przedłużeniem obowiązkowej edukacji i opóźnienie możliwości przystąpienia do egzaminu wstępnego do gimnazjum o jeden rok.
W praktyce wygląda to tak, że tylko elitę stać na nauczanie domowe – mniej więcej jedna trzecia dzieci najzamożniejszych mieszkańców miasta uczy się w domu.
Tylko nauka w szkole powszechnej w Trzeciej Strefie jest pozbawiona jakichkolwiek opłat. Rodzice posyłający dzieci do szkoły powszechnej czy gimnazjum w Drugiej Strefie płacą symboliczne roczne czesne, które ma pokryć potrzeby szkoły niedofinansowywane przez miasto. Szkoły przyakademickie są już na tyle kosztowne, że tylko najzamożniejszych na nie stać.

Etapy edukacji


Szkoła powszechna

Szkoła powszechna ma 8 klas – dzieci uczęszczają do niej od 7 do 15 roku życia. Edukacja w szkole powszechnej kończy się tak zwaną małą maturą, czyli egzaminem z trzech wybranych przedmiotów. W szkole powszechnej w Trzeciej Strefie jednym z nich może być przedmiot zawodowy.

Szkoła powszechna w Trzeciej Strefie
Edukacja w szkole powszechnej w Trzeciej Strefie obejmuje absolutne podstawy wiedzy ogólnej w pierwszych czterech latach oraz podstaw najprostszych profesji w kolejnych czterech w klasach zawodowych.

Szkoła powszechna w Drugiej Strefie
Edukacja w szkole powszechnej w Drugiej Strefie obejmuje podstawy wiedzy ogólnej i przygotowuje do egzaminów wstępnych do gimnazjum w Drugiej Strefie. W ostatnich czterech latach edukacji uczniowie nie uczą się zawodu, jak w Trzeciej Strefie, choć również prowadzone są zajęcia praktyczne, ale tylko dla chętnych.

Przyakademicka szkoła powszechna w Pierwszej Strefie
Oprócz podstawowej wiedzy ogólnej, oczywiście o wiele bardziej rozszerzonej niż w pozostałych szkołach, uczniowie przyakademickiej szkoły powszechnej w Pierwszej Strefie uczą się etykiety, tańca, szermierki, podstaw przedsiębiorczości i innych, niezbędnych do życia i funkcjonowania wśród elit miasta umiejętności. Szkoła przygotowuje również do egzaminu wstępnego do przyakademickiego gimnazjum.

Gimnazjum

Gimnazjum ma 4 klasy – młodzież uczęszcza do niego od 15 do 19 roku życia. Edukacja w gimnazjum kończy się egzaminem: dojrzałości z języka i literatury Avalonu, matematyki i trzech wybranych przedmiotów, lub zawodowym, który upoważnia do wykonywania konkretnego zawodu.

Gimnazjum w Drugiej Strefie

W gimnazjum w Drugiej Strefie są dwa podstawowe kierunki – klasa ogólna, która przygotowuje uczniów do egzaminu dojrzałości, oraz kilka klas zawodowych, które przygotowują uczniów do egzaminu zawodowego, np. na mechanika, cieślę, fryzjera czy kucharza. Kursy przygotowawcze do egzaminów na studia są dodatkowo płatne i obejmują tylko niezbędne zagadnienia.  

Przyakademickie gimnazjum w Pierwszej Strefie

To gimnazjum ma tylko ogólną ścieżkę edukacyjną, która przygotowuje do egzaminu dojrzałości i egzaminów wstępnych na studia. Oprócz zdobywania wiedzy ogólnej, uczniowie kontynuują naukę umiejętności niezbędnych do życia i funkcjonowania wśród elity – uczą się retoryki, przedsiębiorczości, podstaw psychologii i aktorstwa, historii sztuki i literatury, historii i teorii polityki itd.

Szkolnictwo wyższe


Uniwersytet NeoZigguratu

Uczelnia Miasta lub inaczej Uniwersytet NeoZigguratu oferuje wiele kierunków studiów wyższych na następujących wydziałach:
Wydział Architektury i Urbanistyki
Wydział Chemiczny
Wydział Zarządzania i Ekonomii
Wydział Mechaniki i Robotyki
Wydział Medyczny
Wydział Biologii
Wydział Geografii
Wydział Filologiczno-Historyczny
Wydział Prawa
Wydział Nauk Społecznych
Studia są płatne i na tyle kosztowne, że mogą sobie na nie pozwolić jedynie najzamożniejsze rodziny z klasy średniej i elita.
Poza Wydziałem Medycznym, studia trwają pięć lat i kończą się uzyskaniem tytułu magistra bądź magistra inżyniera. Studia medyczne trwają sześć lat i po ich ukończeniu z tytułem magistra nauk medyczny, by uzyskać prawo wykonywania zawodu, absolwent musi odbyć roczny staż w Szpitalu Miejskim. Po ukończeniu studiów prawniczych, by uzyskać prawo wykonywania zawodu, absolwent musi odbyć czteroletnią aplikanturę.
Aby ubiegać się o przyjęcie na studia doktoranckie, należy pozytywnie przejść rozmowę kwalifikacyjną. Wszyscy doktoranci otrzymują specjalne stypendium rektora i miejsce w domu asystenckim.
Szkolnictwo
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
 :: Podstawy gry :: Wademekum-
Skocz do: